Çekvalf Montajı
Çekvalf Montajı

Firmamızın hizmet verdiği uzmanlık alanlarından biride çekvalf montajı ve bakımıdır. Ankara'nın tüm ilçelerine kanalizasyon, yağmur suyu, kanal bacalarına ve rögar kuyularına çekvalf montajı yapmaktayız.

Çekvalf, kanalizasyon hattına takılan ve suyun yanlızca bir yönde akmasına izin veren, ters yönde akışı (geri akış) önlemek için otomatik olarak kapanan bir valf türüdür.

Özellikle sağanak yağışlarda, şehir kanalizasyon hatları boğulabilir ve lağım suları evinize doğru geri akabilir. Aparmanın veya müstakil evinizin bir drenaj sistemi varsa ve çekvalf takılı ise endişe etmenize gerek yoktur.

Çekvalf vanaları genellikle resmi kurumlar tarafından talep edilir. Günümüz modern yapılarının hemen hemen hepsinde kullanılır ve sonradan takılması da mümkündür. Evinizin bir bodrum katı varsa veya zemin kat sokak seviyesinden daha düşük bir eğimdeyse su basma riski artar. Böyle bir durumda çekvalf uygulamasının mutlaka yapılması gerekir.

Evinizin kanalizasyon hattı, suyun ve atıkların ana kanalizasyon hattına boşaltımasını sağlar. Çekvalf, ana kanalizasyon hattı aşırı derecede dolduğunda su ve atıkların evinize geri akmasını durduracaktır.

Çekvalf olmadan, su baskını her türlü maliyetli hasara neden olabilir. Yalıtım malzemelerinin ve duvar kaplamalarının değiştirilmesi gerekebilir. Zemin kaplamaları kabarabilir ve komple değiştirilmesi gerekebilir. Tahrip olan ve kirlenen eşyalardan ise bahsetmeye bile gerek yok. En iyi senaryo ile faturayı belediyeye veya sigorta şirketinize kesebilirsiniz. Ancak yine de yenileme çalışmalarının tüm sakıncalarına katlanmak zorundasınız. Bazı sigorta şirketleri, konut sigortası poliçelerini yenilemeden önce uyumlu bir çekvalf sisteminin kurulmasını şart koşar.

En yaygın çek valf tipi “normalde kapalı” bir valftir. Bazıları çamaşır makinesi gibi yalnızca bir cihazı korumak için tasarlanmıştır, diğerleri ise aynı drenaj hattına bağlı bir dizi sıhhi tesisat armatürünü koruyabilir. Normalde kapalı vanalar, atık suyun dışarı akmasına izin vermek için yükselen bir kanatlı kapı ile donatılmıştır. Daha sonra atık suyun eve geri akmasını önlemek için kanat kapanır.

Evinizin drenaj hattına çek valf takılması yasaktır çünkü bu, tesisat sistemini havalandırmak için gereken hava sirkülasyonunu durduracaktır. Bazı evlere sadece geri akış durumunda kapanan “normalde açık” vanalar takılabilir. Bu valflere "geri dönüşsüz vanalar" denir.

Çekvalf gibi geri dönüşsüz vanalarda aynı amaç için kullanılır. Geri dönüşsüz vanaların içinde normalde açık olan ve suyun evinizden dışarı çıkmasına izin veren küçük bir klape bulunur. Ayrıca kanalizasyon gazlarının tahliye edilmesini sağlar. Klapenin her iki tarafında küçük bir şamandıra bulunur. Su ve atıklar eve geri akmaya başlarsa, bu şamandıralar klapenin yukarı kalkmasına ve kapanmasına neden olarak evinize herhangi bir şeyin girmesini engeller. Atık su, eve geri gelmeyi bıraktığında klape tekrar açık konuma gelerek suyun evinizden dışarı akmasına izin verir.

Çekvalf Lağım Farelerinden Korur mu?

Ana kanalizasyon hattına takılan çekvaf, sadece lağım farelerinin değil yılan ve kara fatma gibi her türlü zor şartlarda yaşayabilen böceklerin de evlerin içerisine girmesini engeller. Ana kanalizasyon hattından gelen lağım fareleri, çekvalfin kapalı olması nedeniyle geçiş yapamaz. Çekvalfin kanatçığını açabilmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Bazı durumlarda plastik klapeyi kemirebilir ve zarar verebilir, ancak bu çok nadir bir durumdur.

Çekvalf Montajı ve Bakımı

Çekvalfler erişilebilir bir yere monte edilmelidir. Bir duvarın veya tavanın içine veya bir zeminin altına yerleştirildiğinde bir erişim kapısı veya çıkarılabilir panel takılmalıdır. Çekvalfinizin doğru şekilde monte edildiğinden ve uyumlu olduğundan emin olmanın en iyi yolu, işi kalifiye bir tesisatçıya yaptırmaktır.

Vanayı tıkayan hiçbir pislik olmadığından emin olmak için yılda en az bir kez (ideal olarak yaz başında) bakım yapılmalıdır. Bariz sağlık nedenleriyle bakımı kendiniz yapıyorsanız eldiven giymeyi unutmayın!

Firmamız, uygun fiyatlar ve temiz işçiliği ile garantili olarak çekvalf montajı ve bakımı yapmaktadır. Detaylı bilgi almak için 7/24 bizi arayabilirsiniz.


Bu Konuya Ait Görseller

Hizmetlerimizden Yararlanmak İçin Bizi Arayın

Kanalizasyon temizleme ve tıkanıklık açma hizmetlerimizden yararlanmak için hemen bizi arayabilir, whatsapp destek hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

0546 282 06 52 Whatsapp