Pimaş ve Gider Tıkanıklığı Açma
Pimaş ve Gider Tıkanıklığı Açma

Kanal Açma Ankara firması olarak, tüm pimaş tıkanıklıklarını, kırmadan, dökmeden profesyonel yöntemlerle açıyoruz. 20 yılı aşkın süredir sektörde faaliyet gösteren firmamız, robot makinelerle pimaş açma, lavabo, tuvalet, süzgeç, gider açma hizmetleri vermektedir.

Pimaş Boruları Neden Tıkanır?

Evinizdeki mutfak ve banyo lavabosundan duş ve küvet giderine kadar tüm kanalizasyon boruları kolayca tıkanabilir. Lifli yiyecekler, yumurta kabukları, yemek atıkları ve yağlar zamanla borularınızda birikecek ve giderinizde bir tıkanıklık oluşturacaktır. Tıkalı bir gidere müdahale etmemek, sinekleri ve haşereleri cezbedebilir. Bu nedenle tıkalı bir gider hattını hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak gerekir.

Duş sırasında dökülen saç telleri lavabo ve boruların tıkanmasına neden olabilir. Saçınızı yıkamanın yanı sıra lavabonun üzerinde taramak ve kesmek de sonunda su tahliyesinin tıkanmasına sebep olacaktır. Uzun sakalları da es geçmemek gerekir. Saç ve sakalların giderden aşağı akmasını önlemek için lavabolarda ve duşlarda bir gider koruyucusu kullanın.

Bir başka suçlu ise sabundur. Sabun, saç ve diğer maddelerle birleştiğinde katı topaklar oluşturarak giderinizi tıkayabilir. Birçok sabun kalıbı hayvansal yağ maddeleri içerir. Sabun kalıntıları boruların çapını daraltarak suyun yavaş tahliyesine ve birikmesine neden olur.

Yağ ve yemek atıkları da pisliklerin birbirine kenetlenmesine ve giderin tıkanmasına önemli ölçüde katkıda bulunur. Katı yağ ve sıvı yağ, sıhhi tesisat dünyasının en büyük iki düşmanıdır. Bu maddeler borularda zamanla katılaşma eğilimi göstererek drenaj sistemlerinde ciddi sorunlara neden olur. Bulaşıklarınızı makineye atmadan önce veya elde yıkamadan önce, bir çöp tenekesinin üzerine sıyırın ve üzerinde yemek kalmadığından emin olun.

Ek olarak, gideriniz aşırı derecede tuvalet kağıdının gidere atılmasından veya klozet deliğine kağıt havluların, kadın hijyen ürünlerinin ve diğer nesnelerin atılmasından da tıkanabilir.

Katı maddeler asla giderlere atılmamalıdır. Bu maddeler, kanalizasyon borusunu kolayca tıkayabilir. Kil ve toprak katıdır. Temizlik bezleri, bahçe ekipmanları, çiçek saksıları gibi eşyalar yıkandıktan sonra, bunların üzerindeki kil ve toprak doğrudan kanalizasyon borularına gönderilir. Kum (örneğin kedi kumu), ve toprak gibi parçacıklar suya girdiğinde tanecikler halinde akar ve gider içinde birikerek tıkanıklığa sebebiyet verir.

Ağaç kökleri her zaman suya doğru büyür. Bu nedenle, drenaj borularına doğru yönelme eğilimindedirler. Kökler, suya erişmek için tahliye borularındaki küçük çatlaklardan geçmeye zorlanır. Boruların içine girdiklerinde, kanalizasyona akan katı maddeleri hapsederek yığılmalarına sebep olabilirler. Sonuç itibari ile, tıkalı borular nedeniyle lavabolar ve tuvaletler evinizin içine taşabilir. Bazı durumlarda, ağaç kökleri aşırı büyür ve kanalizasyon borularını kırabilir.

Tıkalı Pimaş Nasıl Açılır?

Tıkanmış bir gideriniz varsa, açmak için evde deneyebileceğiniz ilk yöntemlerden birisi tel elbise askısıdır. Elbise askısını mümkün olduğunca düzeltin ve bir ucunu kanca şekline getirin. Kanaldan aşağı uzatarak tıpkı balık tutar gibi saçları ve diğer maddeleri çekerek temizleyin. Ardından gidere bol miktarda sıcak su boşaltın.

Bir başka seçenek ise pompalama yöntemidir. Tıkalı lavaboyu veya küvet giderini su ile doldurun ve tahliye deliğini bir bezle kapatarak hızlıca pompalayın. Pompanın deliğe sıkıca oturduğundan emin olun ve art arda ve pes etmeden defalarca pompalayın. İnatçı bir tıkanıklık ile karşı karşıya değilseniz, gideriniz kısa sürede açılacaktır.

Kabartma tozu ve sirke yöntemini de deneyebilirsiniz. Tıkanmış olan gidere, yarım bardak karbonat ve yarım bardak sirke döküp en az 15 dakika bekletin. Daha sonra sıcak su dolu bir çaydanlığı gidere boşaltın. Oluşan gazlama eylemi pislikleri, saçları ve kiri parçalamaya yardımcı olacaktır.

Tıkanan bir kanalizasyon borusunu açmak için kullanılan ürünlerin başında kimyasal maddeler gelir. Ancak, eski kanalizasyon hatlarında kullanılan bazı drenaj boruları kilden yapılmıştır. Bu nedenle kili ve kiri çözebilen kimyasal ürünler, boruların tıkanmasına neden olan atıkları açmanın yanı sıra kilden yapılmış kanalizasyon borularına da zarar verebilir.

Giderlerinize bir bardak sirke dökerek, yarım saat bekledikten sonra bir çaydanlık sıcak su dökerek düzenli olarak haftalık bakım yapabilirsiniz.

Uygulanan basit yöntemlerden yararlanmanıza karşı tıkanıklığın devam etmesi durumunda daha büyük zarara yer vermemek için firmamızdan hizmet talep edebilirsiniz.

Hizmetlerimizden Yararlanmak İçin Bizi Arayın

Kanalizasyon temizleme ve tıkanıklık açma hizmetlerimizden yararlanmak için hemen bizi arayabilir, whatsapp destek hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

0546 282 06 52 Whatsapp